VGTU talpykla > Statybos fakultetas / Faculty of Civil Engineering > Moksliniai straipsniai / Research articles >

Lietuvių   English
Please use this identifier to cite or link to this item: http://dspace.vgtu.lt/handle/1/213

Title: Hydration and hardening of composite binder containing mechanically activated hemihydrate phosphogypsum
Other Titles: Kompozicinių rišamųjų medžiagų su mechaniškai aktyvintu pushidračiu fosfogipsu hidratacija ir kietėjimas
Authors: Žvironaitė, Jadvyga
Gaidučis, Sergejus
Kaminskas, Antanas
Mačiulaitis, Romualdas
Keywords: Phosphogypsum
Cement
Pozolana
Composite binder
Hydration
Mechanical activation hardening
Issue Date: 2008
Publisher: Kauno technologijos universitetas
Citation: Žvironaitė, J.; Gaidučis, S.; Kaminskas, A.; Mačiulaitis, R. 2008. Hydration and hardening of composite binder containing mechanically activated hemihydrate phosphogypsum, Materials science 14(4): 356-360.
Abstract: One of Lithuania´s most abundant technogenic inorganic wastes – extractive hemihydrate phosphogypsum (E-PG) was investigated for use in composite gypsum cement pozzolanic binding materials (GCP). E-PG, in such a state, as it is disposed of to stackpiles, cannot be used as a binding material, due to the acidic impurities present in it. Mechanical activation of E-PG and neutralization of acidic impurities by use of cement not only greatly increases E-PG strength, but also gives hydraulic properties. It is necessary to properly select the amount of pozzolanic component needed to avoid the formation of destructive minerals (ettringite, thaumasite) in the hardened GCP composition, i. e. the CaO concentration in the liquid phase of hydrating composition should not exceed after 5 days 1.1 g/l, after 7 days – 0.85 g/l. It was determined, that not only does the activity and mineral composition of pozzolanic component have an influence on CaO concentration, but also does mechanical activation. The neutralization in mixtures with opoka is preformed not only by Portland cement, but also by the finely dispersed carbonates (30 % – 35 %) present in opoka. While in mixtures with silica fume, the acidic impurities are neutralized only by the Portland cement minerals. It was found that mechanical E-PG activation greatly improves the hardened composition’s strength and hydraulic properties.
Description: Lietuviška santrauka. Darbe tiriama gausiausios Lietuvoje technogeninės atliekos – ekstrakcinio pushidratinio fosfogipso (E-PG) – naudojimo kompozicinėms gipso cemento pucolaninėms (GCP) rišamosioms medžiagoms ypatumai. Tokio pavidalo E-PG, koks šalinamas į savartyną, negalima naudoti kaip rišamosios medžiagos dėl jame esančių rūgščiųjų priemaišų, kurios stabdo jo hidrataciją, rišimąsi ir kietėjimą, destabilizuoja savybes bei mažina stiprumą. Mechaninė E-PG aktyvacija ir rūgščiųjų priemaišų neutralizavimas cementu ne tik labai padidina jo stiprumą, bet ir suteikia hidraulinių savybių. Tačiau šiuo atveju būtina tinkamai parinkti pucolaninio priedo kiekį, kad sukietėjusioje GCP kompozicijoje nesusidarytų ardančiųjų mineralų (etringito, taumasito), t.y. besihidratuojančios kompozicijos skystojoje fazėje CaO koncentracija po 5 parų turi neviršyti 1,1g/l, po 7 parų – 0,85g/l. Nustatyta, kad CaO koncentracijai turi įtakos ne tik pucolaninio priedo aktyvumas ir mineralinė sudėtis, bet ir mechaninė E-PG aktyvacija bei džiovinimas. Naudojant išdžiovintą E-PG, CaO koncentracija E-PGCP kompozicijose yra didesnė. Mechaninė E-PG aktyvacija mažina CaO koncentraciją. Kaip pucolaninį priedą naudojant karbonatinę opoką, kompozicijose su mechaniškai suaktyvintu E-PG CaO koncentracija būna mažesnė ir jų ilgalaikiškumui užtikrinti galima dėti mažiau pucolaninio priedo nei į kompozicijas su neaktyvintu E-PG. Kompozicijose su labai aktyviu ir grynu SiO2 mikrodulkių priedu mechaninės aktyvacijos poveikis šiek tiek skiriasi, t.y. kompozicijose su mechaniškai aktyvintu džiovintu E-PG CaO koncentracija didesnė nei kompozicijose su ką tik nuo konvejerio nuimtu nedžiovintu E-PG. Tokį skirtingą poveikį tikriausiai lemia skirtingas rūgščiųjų priemaišų neutralizavimo mechanizmas. Kompozicijose su opoka neutralizuojmai veikia turi ne tik portlandcementis, bet ir opokoje esantys smulkiadispersiai karbonatai (30% – 35%), ir ši neutralizacija labai suintensyvėja mechaniškai suaktyvinus E-PG. Kompozicijoje su SiO2 mikrodulkėmis rūgščiosios priemaišos neutralizuojamos tik portlandcemenčio mineralais ir tai turi įtakos jo hidratacijos procesui. Mechaninė E-PG aktyvacija labai padidina kietėjančių kompozicijų stiprumą ir pagerina hidraulines savybes.
URI: http://dspace1.vgtu.lt/handle/1/213
ISSN: 1392-1320
Appears in Collections:Moksliniai straipsniai / Research articles

Files in This Item:

File Description SizeFormat
356-360_Mat_science_Zvironaite.pdf389.18 kBAdobe PDFView/Open

Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.

 

Valid XHTML 1.0! DSpace Software Copyright © 2002-2010  Duraspace - Feedback